Rękodzieło to bardzo szeroki temat, którego granicą jest tylko nasza wyobraźnia. Samych technik biżuteryjnych są dziesiątki. Postanowiłam przybliżyć krótko najpopularniejsze z nich. Może będzie to dla Ciebie wskazówka i zachęta do poznania jednej z nich bliżej.

Haft sutasz

Haft sutasz to jedna z najpopularniejszych technik biżuteryjnych w ostatnich latach. Zszywając ze sobą delikatne, wiskozowe sznureczki i dodając do nich drobne koraliki (np. Toho Beads czy NihBeads), koraliki Fire Polish, kryształki Swarovskiego czy kaboszony można stworzyć zarówno proste i eleganckie formy, jak i duże, fantazyjne elementy biżuterii. To technika idealna do kolorowych projektów w etnicznym stylu (często kojarzona z meksykańskimi lub bollywoodzkimi inspiracjami), ale również widowiskowej biżuterii ślubnej. Jeżeli masz ochotę spróbować swoich sił w tej technice to koniecznie zajrzyj do naszych tutoriali.

Beading

Beading to tłumacząc w najprostszy sposób to koralikowanie. Ta technika, która liczy sobie tysiące lat i znana jest jeszcze z czasów starożytnego Egiptu. Możliwe, że nawet królowa Kleopatra miała piękny, koralikowany naszyjnik. Uniwersalność tego sposobu tworzenia biżuterii i możliwość dowolnego kreowania własnych wzorów sprawia, że świetnie sprawdzi się zarówno w klimacie retro, jak i w nowoczesnej formie. Świetnie też łączy się z innymi technikami, w tym na przykład ze wspomnianym wcześniej sutaszem.

Wire-wraping

Wire-wrapping to technika wymagająca, bo polega na tworzeniu biżuterii przez owijanie cienkich drucików wokół siebie. Można odnieść wrażenie, że taka biżuteria będzie wyglądała ciężko i wcale nie będzie kobieca. Jednak nic bardziej mylnego. Owijanie jednego drutu wokół drugiego powoduje, że biżuteria stworzona tą techniką zyskuje niepowtarzalny styl, a forma nabiera lekkości dzięki ażurom powstającym w trakcie formowania drutów. Oprawa wire-wrapping świetnie sprawdzi się w duecie z labradorytami, agatami czy na przykład kryształem górskim.

Chainmaille

Technika chainmaille pozwoli zamienić zwykłe kołeczka zaciskowe (które na pewno znasz, jeśli tworzyłaś kiedyś nawet najprostsze kolczyki) w piękną biżuterię. Ta technika wywodzi się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza i pierwotnie wykorzystywana była do tworzenia kolczug. Odpowiednio splatane metalowe ogniwka tworzyły wtedy kolczugi, które chroniły wojowników przed zranieniem. Z czasem kolczugi wyszły z militarnej „mody”, ale technika została i okazała się idealna do tworzenia biżuterii. W tym wypadku Twoim najlepszym przyjacielem będą szczypce w różnych rodzajach.

Mam nadzieję, ze udało mi się przybliżyć Ci te techniki. Zdecydowanie warto je poznać lepiej i zainspirować się niesamowitymi pracami, które można znaleźć w internetowych galeriach.

Pozdrawiam

Monika