Federing, baranek, łapaczka, toggle, jabłuszko… Jeśli nie wiesz co oznaczają te nazwy półfabrykatów i do czego można je zastosować, nie przejmuj się, zaraz wszystko stanie się jasne. Tematem dzisiejszego wykładu są półfabrykaty, których używamy do tworzenia biżuterii handmade.

Półfabrykaty opisane poniżej są najczęściej stosowane. Oczywiście istnieją też inne, ale nie sposób opisać wszystkiego. Długo zastanawiałam się, w jakiej kolejności przedstawić Ci te półfabrykaty, czy w kolejności alfabetycznej, czy wg przeznaczenia i doszłam do wniosku, że kolejność zgodnie z przeznaczeniem będzie bardziej czytelna.

To co, zapraszam do czytania 🙂 Małe zdjęcia możesz powiększyć klikając na nie, a tekst między >>strzałkami<< przeniesie Cię do wybranej kategorii w sklepie.

półfabrykaty do tworzenia biżuterii

>>Gotowe bazy<< ułatwią nam zrobienie kolczyków, pierścionków, broszek, bransoletek oraz wisiorków. Mają różne kolory: srebrny, złoty, ciemny srebrny, brąz antyczny, dzięki czemu łatwo można je dobrać do wykonywanej biżuterii.

Bazy pierścionków

Najczęściej mają regulowaną obrączkę, dzięki czemu pasują na różne rozmiary palców. Mogą mieć oczka do zaczepienia np. koralików na szpilce, sitko do doszycia ozdoby lub miejsce na wklejenie kaboszonu.

Bazy broszek

Bazy do broszek występują w kilku rodzajach. W formie agrafki z 3 oczkami mogą posłużyć do zamocowania łańcuszków lub kilku rzędów kamieni. Bazy z miejscem do wklejenia kaboszonu można też użyć do naklejenia elementu wykonanego w hafcie koralikowym lub np. do naklejenia kwiatu.

baza broszki
baza broszki
baza broszki

Bazy bransoletek

Bazy do bransoletek posłużą nam do zrobienia super bransoletki z gronkami czy też w stylu pandorki. Bazę z sitkiem można wykorzystać do haftu koralikowego.

Bazy wisiorków

Mamy kilka rodzajów baz do wisiorków z miejscem do wklejenia kryształka rivoli lub kaboszonu.

Kolczyki i klipsy

Półfabrykaty do kolczyków i klipsów mogą być wykonane z >>metalu<<, >>srebra<< oraz >>srebra złoconego<<. Niektóre mają miejsce na wklejenie kryształka rivoli lub zamocowanie kryształu Swarovskiego. Mamy w ofercie bigle otwarte i zamknięte, różne rodzaje sztyftów i baranków oraz klipsy.

Bigle

Bigle są to półfabrykaty, które służą do robienia kolczyków. Mogą być wykonane ze srebra lub z metalu.

Bigle mogą być >>otwarte<<, tzn. że nie mają zapięcia. Mogą mieć różne wielkości, np. bigle rybki będą zawsze dłuższe od innych. Aby uchronić się przed wypadnięciem takiego bigla z ucha, warto używać silikonowych zatyczek-baranków.

Bigle mogą być też >>zamknięte<<, tzn. że mają zapięcie. Mogą być wykonane w prosty sposób z uformowanego drucika albo bardziej złożone. Najbardziej popularnym rodzajem bigli zamkniętych, są bigle angielskie. Ja natomiast bardzo lubię bigle kajdankowe, które mają kształt grubszego kółeczka z oczkiem do podwieszania.

Sztyfty

Sztyfty są rodzajem kolczyków, ale zamiast uszka mają sztyft, który się wkłada w ucho. Ponieważ są krótkie, musimy do nich nosić zapięcia, czyli baranki.

Sztyfty również występują w wielu wzorach. Mogą mieć miseczkę do wklejenia rivoli, sztyft do kuli, talerzyk do naklejenia płaskiego elementu ozdobnego (np. kaboszonu) lub kulkę z oczkiem do podwieszenia na kółeczku zaciskowym ozdoby.

Baranki

Baranki są nieodzownym elementem do sztyftów i niektórych bigli otwartych. Popularna nazwa baranki pochodzi od kształtu tego półfabrykatu, ponieważ przypominają zagięte rogi barana.

Występują w kilku rodzajach, zwykłe z metalu lub srebra, w całości silikonowe, częściowo metalowe z silikonowym talerzykiem, metalowe z silikonowym wnętrzem. Niezależnie od rodzaju warto mieć ich zapas, ponieważ lubią się gubić 🙂

Klipsy

Po kolczykach coś dla osób, które ich nie mogą lub nie chcą nosić, czyli >>klipsy<<. I tu też mamy kilka rodzajów, do wklejania rivoli, do kryształów Swarovskiego, do podwieszania.

Czapeczki z >>metalu<<, >>srebra<< lub >>srebra pozłacanego<< służą jako ozdoba lub ochrona okrągłych koralików. Można je stosować w kolczykach na szpilce, bransoletkach na gumce, a nawet do wklejania chwostów.

czapeczki
czapeczki
czapeczki

Kółeczka

Kółeczka są najczęściej używanym półproduktem. Mogą być zrobione z >>metalu<<, >>srebra <<i >>srebra złoconego<<. Używamy ich do połączenia różnych elementów biżuterii. Możemy też z nich zrobić łańcuszek, np. przedłużkę. Kółeczka występują w dwóch typach: zaciskowe i sprężynki. Zaciskowe, czyli przecięte kółeczko, które rozginamy, aby zaczepić o właściwy element. Pamiętać tylko musimy, żeby rozginać je na boki, a potem dokładnie zagiąć, aby się nie otwierały. Kółeczka sprężynki są bardziej wytrzymałe na samoczynne otwieranie się, ponieważ mają kształt dwóch połączonych kółeczek.

kółeczka
kółeczka
kółeczka

Krawatki

Krawatki służą do podwieszania różnych elementów. Mogą być zrobione z >>metalu<<, >>srebra<< i >>srebra złoconego<<. Najczęściej stosowane są do naszyjników, ale równie często do zawieszek przy bransoletkach. W zależności od elementu ozdobnego, którego chcemy użyć mają różne kształty. Mogą być z łapkami do kryształów Swarovskiego, podwieszki do bransoletek na gumce, do płaskich rzemieni, do wklejania do kamieni i klasyczne do podwieszania.

Kulki

Każdy twórca biżuterii powinien mieć zapas kuleczek wśród półfabrykatów. Zwłaszcza, że występują one w >>metalu<<, >>srebrze<< i >>srebrze złoconym<<. Kuleczki spełniają bardzo ważne funkcje, mogą być separatorami, np. między kamieniami czy między łapaczką a koralikiem. Wtedy najczęściej stosujemy rozmiary od 1,8 mm do 3 mm. Specjalny rodzaj kuleczek, tzw. zaciskowe służą do blokowania linki przed rozwiązaniem się. Taki „stoper” najczęściej ukrywamy później w łapaczce lub crimp coverze. Musimy tylko pamiętać, że nie każde kulki nadają się do zaciskania. Jeśli spróbujemy zgnieść zwykłą kulkę, to najprawdopodobniej ona nam pęknie i rozpadnie się na części, zamiast ładnie przytrzymać linkę.

kuleczki
kuleczki zaciskowe
kuleczki